DAP had an average price of $455/ton, MAP $488/ton and potash $336/ton. DAP prices are close to $70 per ton higher and potash prices are near $35 per ton … Potash prices reached lows of $300 per ton in 2016. The remaining fertilizer was slightly higher than last month. MAP, potash and anhydrous were all 7% more expensive compared to the prior month. On a price per pound of nitrogen basis, the average urea price was at $0.39/lb.N, anhydrous $0.26/lb.N, … Most recently, price have been closer to $400 per ton. Conversely, many of us settle on understanding fertilizer price as a “cost per ton.” For example, we understand that potash may cost us $598 /ton and the cost of phosphorus is at $681/ton. Only briefly, in late 2017, did prices fall to $400 per ton. Reported Illinois Fertilizer Prices, April-May … But the price difference likely matters little – phosphate application was the first cost cut in spring applications for farmers concerned about commodity prices in the COVID-19 era, according to agronomists. The remaining five fertilizers were all just slightly higher in price compared to the prior month. Anhydrous Ammonia: Anhydrous prices have hovered around $504.5/ton in Illinois in recent weeks. Anhydrous ammonia, which peaked at nearly $900 per ton in 2013, has spent considerable time in recent years around the current levels ($500 per ton). First, calculate the pounds of N in the fertilizer: 2,000 lb fertilizer × 0.46 = 920 lb of N Next, calculate the cost per pound of N: $567 ÷ 920 lb N = $0.62/lb N Example B. Superphosphate (0-46-0) has cost an aver-age of $996 per ton. Urea had an average price of $358 per ton, 10-34-0 $455/ton, anhydrous $422/ton, UAN28 $207/ton and UAN32 $249/ton. Gary Schnitkey • crop economics • August and September fertilizer prices confirm expectations of rising fertilizer costs for 2019. Most recently, prices have been closer to $400 per ton. Three fertilizers were slightly higher in price compared to last month, but again none were up a sizeable amount. Only briefly, in late 2017, did prices fall to $400 per ton. On a price per pound of nitrogen basis, the average urea price … What is the cost per pound of N? The remaining three fertilizers were slightly higher in price from last month. MAP had an average price of $522/ton, up $34; potash $360/ton, up $24; and anhydrous $450/ton, up $28. DAP had an average price of $454/ton, up $9; MAP $486/ton, up $11; and potash $333/ton, up $1. Buy Now Because price fluctuations of $50 or even $100 per ton are common, you can realize substantial savings if you capture some of those moves. MAP had an average price of $522/ton, up $34; potash $360/ton, up $24; and anhydrous $450/ton, up $28. DAP had an average price of $456/ton, MAP $465/ton, potash $381/ton, urea $386/ton, anhydrous $497/ton, UAN28 $245/ton and UAN32 $277/ton. The price stabilization … Potash prices reached lows of $300 per ton in 2016. Finally, current DAP prices are nearly $400 per ton, the lowest prices observed since 2010. The remaining five fertilizers were all just slightly higher in price compared to the prior month. Figure 1. The starter fertilizer had an average price of $470 per ton. per ton (2,000 lb) in the Mountain Region, which in-cludes New Mexico. So far, anhydrous ammonia prices are close to $80 per ton higher for 2019 production as compared to 2018 production. 10-34-0 had an average price of $472/ton. MAP had an average price of $522/ton, up $34; potash $360/ton, up $24; and anhydrous $450/ton, up $28. ADM has made it easy for you to make your fertilizer purchases 24/7 via our online portal or using the ADM Fertilizer app.